Kontakt
Newsletter
Aby otrzymywać darmowe nowości wpisz się na listę podając dane:
Sonda
Trzeci sezon sadzenia drzew przydrożnych |
![]() |
![]() |
![]() |
W przedostatnim sezonie sadzenia przydrożnych drzew w ramach projektu "Drogi dla Natury - aleje przydrożne jako korytarze ekologiczne dla pachnicy dębowej" Fundacja EkoRozwoju wraz z organizacjami partnerskimi posadziła w różnych rejonach Polski ponad 5 500 drzew. Właśnie zakończyliśmy ostatnie odbiory i z radością informujemy, że większość drzew ma się bardzo dobrze i już wypuściły dorodne listki.
W północnej części Dolnego Śląska oraz na południu Wielkopolski sadzenie drzew koordynuje Fundacja EkoRozowju. Drzewa były sadzone pierwszy raz w partnerstwie z gminą Przygodzice, która także była partnerem FER w organizacji ostatniego spotkania informacyjnego. Posadzone w Dolinie Baryczy i na przylegających obszarach drzewa udało się zilustrować mapką. W tym sezonie także pierwszy raz sadziliśmy drzewa wspólnie z Gminą Syców. Drzewa zostały posadzone przy drogach w okolicach miejscowości Działosznia, Ślizów, Zawada, Święty Marek oraz w Stradomii Wierzchniej przy drodze prowadzącej nad zbiornik rekreacyjny. W zachodniej części województwa dolnośląskiego oraz na południu lubuskiego sadzenie drzew koordynuje Fundacja Ekologiczna Zielona Akcja z Legnicy, która wiosną 2011 roku posadziła w tym rejonie ponad 1 000 drzew. Fundacja Aeris Futuro z Krakowa sadzi aleje na terenie Małopolski. W sezonie wiosna 2011 posadziła 1250 drzew w partnerstwie z gminami Zabierzów, Skała, Biskupice oraz Drwina. W większości były to drzewa gatunku lipa drobnolistna, posadzono także 100 dębów szypułkowych. Zapraszamy też do obejrzenia mapy z lokalizacjami nasadzeń przeprowadzonymi przez Aeris Futuro.
Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa z Kwidzyna posadziło wiosną 2011 r. 1 590 drzew przy drogach w kilku gminach województwa pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Posadzono z Gminami Ryjewo, Mikołajki Pomorskie, Lichnowy oraz z dwoma nowymi partnerami w województwie warmińsko-mazurskim, tj. z Gminą Zalewo oraz Gminą Iława. Sadzono głównie lipę drobnolistną, ponadto posadzono 150 drzew czereśni ptasiej oraz 50 drzew jabłoni starych odmian silnie rosnących. Wszystkie drzewa były sadzone przez profesjonalne firmy wybrane w drodze przetargów. Drzewa w większości są sadzone na terenach należących do zarządców dróg, z którymi poszczególne organizacje mają podpisane umowy. Wszystkie drzewa odbierane są na podstawie protokołów odbioru, które podpisane są przez trzy strony: organizacja koordynująca, firma sadząca oraz zarząd dróg. Drzewa zostaną przekazane na własność zarządcom dróg, których obowiązkiem będzie opiekować się nimi do czasu osiągnięcia dojrzałości. Dziękujemy wszystkich zarządom dróg za dotychczasową współpracę, zachęcamy do wyznaczania kolejnych miejsc, w których mogą być realizowane nasadzenia. |