Kontakt
Newsletter
Aby otrzymywać darmowe nowości wpisz się na listę podając dane:
Sonda
Dlaczego należy chronić aleje? |
![]() |
![]() |
![]() |
Aleje są już od ponad 200 lat elementem tradycyjnego krajobrazu Środkowej Europy. Są cennym siedliskiem przyrody, w tym gatunków chronionych prawem krajowym i europejskim. Na terenach rolniczych są często jedynym schronieniem wielu gatunków, szczególnie ptaków, nietoperzy i owadów. Wnętrze starych drzew to bogaty ekosystem, żyją tu setki gatunków owadów, grzybów i drobnoustrojów, których najbardziej utytułowanym i chronionym przedstawicielem jest pachnica dębowa. Przydrożne drzewa łagodzą mikroklimat, spowalniają wiatry, sprzyjają opadom, chronią glebę przed erozją, a także wpływają na globalny klimat pochłaniając dwutlenek węgla. A także są piękne, zdobią i uatrakcyjniają krajobraz oraz umilają podróż.
Drzewa przydrożne a plonyDrzewa przy drogach budzą wątpliwości rolników, gdyż bezpośrednio pod koronami drzew plony są niższe z powodu zacienienia i konkurencji o wodę
Drzewa przydrożne a przyrodaDrzewa w krajobrazie rolniczym są schronieniem i miejscem lęgowym ptaków i nietoperzy, które żywią się owadami, chroniąc w ten sposób plony które zapylając umożliwiają plonowanie roślin owadopylnych. Z kolei niektóre drzewa, zwłaszcza lipa, są cennym pożytkiem dla hodowlanych pszczół. Aleje są domem rzadkich chronionych zwierząt, porostów i grzybów, które tylko w starych drzewach znajdują sprzyjające warunki życia. Jednym z nich jest pachnica dębowa – duży chrząszcz zamieszkujący dziuplaste drzewa, chroniony prawem europejskim.
Drzewa przydrożne a rozwójWiekowe aleje są znakiem rozpoznawczych Warmii i Mazur – jednego z najatrakcyjniejszych turystycznie regionów Polski. Turysta oczekuje zieleni i piękna krajobrazu – oba walory są związane z przydrożnymi drzewami. Także w wielu innych regionach aleje stanowią ozdobę krajobrazu i magnes dla gości.
Inne pożytki z drzewDrzewa służą wszystkim, nie tylko tym, którzy je posadzili bądź są właścicielami działki na której rosną. W jaki sposób?
Zapraszamy także do zapoznania się z artykułem Chantal Pradines "Road infrastructures: Tree avenues in the landscape" (dostępny w języku angielskim). |