Kontakt
Newsletter
Aby otrzymywać darmowe nowości wpisz się na listę podając dane:
Sonda
Ochrona alej w Meklemburgii - inspiracje |
![]() |
![]() |
![]() |
W marcu 2012 roku delegacje Fundacji EkoRozwoju z Wrocławia oraz Federacji Zielonych Gaja ze Szczecina odwiedziły Meklemburgię- niemiecki land najbogatszy w aleje oraz posiadający najlepszy system ochrony drzew przydrożnych. Najprężniej w zakresie ochrony alej działa tam lokalny oddział organizacji BUND (Bund für Umwelt und Naturschutz Deutschland e.V.). Jest to także land w którym funkcjonuje tzw. "fundusz alejowy", czyli specjalna pula środków skierowana głównie na sadzenie drzew. Zapraszamy do przeczytania, jak w północno-wschodnich Niemczech chroni się aleje. W biurze BUND MV w Schwerin delegacja z Polski spotkała się z Kathariną Brueckmann, - przedstawicielka BUND M-V oraz Ingo Lehmannem z landowego Ministerstwa Rolnictwa i Środowiska. Katharina Brueckmann przedstawiła największe problemy z alejami oraz działania jakie podejmuje meklemburski oddział BUND w zakresie ochrony alej. Podstawowe problemy wydaja się być podobne do tych, z którymi borykamy się w Polsce, są to:
BUND MV podejmuje szereg działań na rzecz ochrony alej. Przede wszystkim jest to inicjatywa „przyjaciele alej” lub „społeczni opiekunowie” – wolontariusze i ochotnicy, którzy opiekują się alejami, dosłownie „ojcowie chrzestni”: dbają o aleje, kontaktują się z administracją. Organizuje także liczne konferencje i seminaria. Prowadzi także edukację i realizuje sadzenie w szkołach oraz inne działania związane z drzewami (np. zbiory owoców z drzew alejowych i warsztaty ze smażeniem powideł). Godna naśladowania jest inicjatywa „młodzi giganci” – polega na zbieraniu nasion z pomników przyrody i wysiewanie w okolicy. Więcej na temat działań podejmowanych przez BUND MV można przeczytać tu (strona w j. niemieckim) Ingo Lehmann z meklemburskiego Ministerstwa Rolnictwa, Środowiska i Ochrony Konsumentów (Ministerium für Landwirtschaft, Umwelt und Verbraucherschutz M-V) opowiedział o działaniach realizowanych na rzecz alej. Podstawowym jest zarządzanie tzw. Funduszem alejowym. FUNDUSZ ALEJOWY powstał w 1994 r. Fundusz gromadzi środki pochodzące z opłat za kompensacje. Mechanizm gromadzenia funduszy jest bardzo prosty – za każde wycięte drzewo wymagana jest kompensacja 1:3, co oznacza, że należy posadzić jedno drzewo a za dwa pozostałe wpłacić pieniądze do funduszu. W rzeczywistości bardzo często zarządca drogi zamiast sadzić drzewa, także wpłaca pieniądze na fundusz. Dzięki temu funduszowi w latach 1991-2007 posadzono 1 800 km nowych alej. Fundusz jest zarządzany przez regionalne ministerstwo środowiska. Do tego funduszu każdy może aplikować o środki (organizacje pozarządowe, gminy, administracja drogowa, nawet prywatne osoby), które składają projekty nasadzeń gdy mają już wszystkie uzgodnienia, w tym wyznaczone miejsce. Fundusz finansuje do 100% kosztów nasadzeń. Oprócz sadzenia można aplikować o pieniądze na utrzymanie, pielęgnacje, a także np. wykup ziemi pod sadzenie oraz na działania edukacyjne. W Stralsund spotkaliśmy się z Karstenem Jakelem z firmy UmweltPlan GmbH, który przygotowywał koncepcję rozwoju alej w byłym powiecie Streilitz w Meklemburgii. Aby tego dokonać przeprowadził inwentaryzację ponad ponad 1 700km dróg wszystkich szczebli, w tym – 490 km alej. Jego praca skupiała się na alejach w krajobrazie oraz w odniesieniu do bezpieczeństwa ruchu drogowego, mniejsze znaczenie miały aspekty ekologiczne i przyrodnicze.
Wszystkie spotkania były bardzo inspirujące, nauczyliśmy się co jeszcze można zrobić dla lepszej ochrony przydrożnych drzew. W północnych Niemczech panuje powszechna zgoda na to, że aleje sa cennym elementem krajobrazu i należy je chronić. Mamy nadzieję, że i u nas takie przekonanie będzie coraz bardziej powszechne. Fot. K. Witkoś, BUND M-V |