Rusza drugi sezon inwentaryzacji pachnicy dębowej Drukuj

 

W dniu 4 czerwca odbyło się w Rogaline spotkanie entomologów, którzy realizują inwentaryzację stanowisk pachnicy dębowej w ramach projektu "Drogi dla Natury - aleje przydrożne jako korytarze ekologiczne dla pachnicy dębowej. Miejsce to zostało wybrane nieprzypadkowo - podpoznańska miejscowość znana jest z największego z kraju skupiska olbrzymich dębów. Żyje na nich liczna populacja kozioroga dębosza, pięknego chrząszcza chronionego prawem krajowym i europejskim. W dziuplach spotyka się natomiast pachnicę dębową.

Potężne, wiekowe rogalińskie dęby to raj dla pachnicy dębowej i kozioroga dębosza

Dr Andrzej Oleksa obserwuje koziorogi dębosze i wypatruje pachnicy dębowej

Samica kozioroga dębosza na starym dębie

Spotkanie było poświęcone przede wszystkim omówieniu dotychczas przeprowadzonych działań inwentaryzacyjnych oraz planowaniu kolejnych. Podsumowano wyniki inwentaryzacji alej pod kątem obecności pachnicy dębowej prowadzonej w kilku regionach Polski w ubiegłym roku. Zaplanowano także dalsze prace na rok 2011 r. - drugi i ostatni rok zbierania danych w ramach projektu finansowanego z POIiŚ oraz NFOŚiGW.

Entomolodzy w  poszukiwaniu rzadkich gatunków owadów

Inwentaryzacja będzie prowadzona w Małopolsce, na Powiślu, Warmii i zachodnich Mazurach oraz na Dolnym Śląsku i południowych obszarach Wielkopolskiego i Lubuskiego. Łącznie zinwentaryzowanych zostanie ponad 600 stanowisk pachnicy dębowej. Wyniki tych prac zostaną opublikowane na początku 2012 roku, ale już teraz wiele wiemy o stanie polskich alej i ich roli w podtrzymywaniu populacji pachnicy dębowej - gatunku priorytetowego Unii Europejskiej.

Ekipa entomologów wraz z koordynatorem projektu podczas spotkania w Rogalinie

Zebrane w ramach inwentaryzacji dane posłużą dla sformułowania zaleceń dla ochrony pachnicy dębowej i innych cennych gatunków w alejach naszego kraju.