Ruszyła inwentaryzacja pachnicy dębowej! Drukuj

Wśród spektakularnych alej lipowych Pojezierza Iławskiego spotkali się entomolodzy, którzy przygotowują się do inwentaryzacji stanowisk pachnicy dębowej w ramach programu Drogi dla Natury. Obecna wiedza o rozmieszczeniu tego tajemniczego mieszkańca starych drzew jest niepełna, a dane były zbierane według różnych, trudnych do porównania, metod. Poza pojedynczymi odcinkami alej, nie prowadzono systematycznej rejestracji występowania pachnicy przy drogach.

 

Zespół 'kalibruje oko' uzgadniając jednolitą metodykę – wśród lip obszaru Natura 2000 'Aleje Pojezierza Iławskiego'. Od lewej widać: Roberta Pipczyńskiego, koordynatora regionalnego projektu sadzenia drzew ze Stowarzyszenia Eko-Inicjatywa w Kwidzynie, dr Adama Malkiewicza z Uniwersytetu Wrocławskiego, dr Andrzeja Oleksę z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i dr Marcina Kadeja, także z Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

Systematyczna inwentaryzacja zostanie przeprowadzona głównie na Dolnym Śląsku, w Małopolsce, na Powiślu i w zachodniej części woj. warmińsko-mazurskiego, a także na przyległych obszarach. Są to tereny ważne dla występowania pachnicy dębowej. Tam także, w ramach tego samego projektu, posadzimy przy drogach 30 000 drzew. Fundusze na te zadania pochodzą z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Dr Andrzej Oleksa przygotowuje pułapki feromonowe na pachnicę, przyglądają się Tomasz Klejdysz i dr Marcin Kadej. Owady będą po policzeniu i określeniu płci wypuszczane. Na łapanie gatunku chronionego, jakim jest pachnica dębowa, posiadamy oczywiście zezwolenie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

 

Dr Andrzej Oleksa, pełen energii kierownik naukowy projektu Drogi dla Natury.

 

Zielony tunel między Jerzwałdem a Małdytami.