Po spotkaniu informacyjnym w Kwidzynie Drukuj

 

W dniu 30 czerwca bieżącego roku mury Zamku w Kwidzynie zgromadziły uczestników spotkania informacyjnego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa, w ramach projektu „Drogi dla Natury – aleje przydrożne jako korytarze ekologiczne dla pachnicy dębowej”. Celem spotkania było przybliżenie projektu, propagowanie wiedzy o pachnicy dębowej oraz wymiana doświadczeń w kwestii wykonywanych nasadzeń drzew oraz sytuacji problemowych związanych z występowaniem tego chrząszcza w drzewach przydrożnych.


Na spotkanie przybyli przedstawiciele: stowarzyszeń, gmin, powiatów, zarządów dróg wojewódzkich z Gdańska i Olsztyna a także Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Gdańsku oraz Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich.

W pierwszym wystąpieniu Robert Pipczyński przybliżył główne założenia i cele projektu oraz określił obszary wykonywania nasadzeń drzew w skali Polski i w miejscu koordynowanym przez Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa. Ponadto omówione zostały efekty projektu za okres "wiosna 2010". W sumie dotychczas posadzonych zostało 1000 drzew z czego 400 sztuk w Gminie Ryjewo, 350 w Gminie Mikołajki Pomorskie oraz 250 w Gminie Lichnowy.

 

Robert Pipczyński ze Stowarzyszenia Eko-Inicjatywa prezentuje działania Programu Drogi dla Natury w województwach pomorskim i warmińsko-mazurskim


Jako drugi wystąpił Robert Gawroński, który wyczerpująco przedstawił zagadnienia związane z biologią, zagrożeniami oraz sposobami ochrony pachnicy dębowej. Dużo miejsca poświęcono wymaganiom siedliskowym i sposobom oznaczania miejsc występowania tego chronionego gatunku. Zaprezentowana została również najnowsza wiedza naukowa na temat systematyki rodzaju Osmoderma. Omówiono specyfikę  zagrożeń oraz sposobów ochrony pachnicy – chrząszcza, który jako gatunek „parasolowy” stwarza możliwość ochrony bardzo dużej różnorodności gatunków uzależnionych od siedliska w jakim występuje pachnica. Fakt ten wymaga podkreślenia, że wraz z zachowaniem siedlisk występowania pachnicy dębowej chronimy cały szereg innych gatunków porostów, ptaków, grzybów, chrząszczy, mrówek i innych organizmów wśród których wiele jest jeszcze nie opisanych. Słowem, drzewa zasiedlane przez pachnicę stanowią wyjątkowo bioróżnorodny ekosystem.

Robert Gawroński przedstawia zagadnienia związane z biologią, zagrożeniami oraz sposobami ochrony pachnicy dębowej


W kolejnym wystąpieniu Sławomir Słupczyński, zastępca Wójta Gminy Ryjewo omówił przebieg wiosennych nasadzeń w swojej gminie. W Gminie Ryjewo w kilku lokalizacjach posadzonych zostało łącznie 400 drzew, z czego największe nasadzenie wykonano na drodze 3200G Rudniki-Barcice. W relacji słusznie zauważono, że aleje oraz akcje sadzenia drzew mają również swoich zwolenników wśród samorządów. W dalszej części zwrócono także uwagę na potrzebę precyzyjnego typowania miejsc pod nasadzenia oraz omówiono sposoby rozwiązywania sytuacji konfliktowych.

Sławomir Słupczyński - zastępca Wójta Gminy Ryjewo opowiada o wspólpracy ze Stowarzyszeniem Eko-Inicjatywa w programie DROGI DLA NATURY


Na zakończenie Robert Pipczyński ze Stowarzyszenia przedstawił dalsze plany nasadzeń w województwie pomorskim oraz warmińsko-mazurskim oraz omówił warunki udziału zarządów dróg w projekcie. Dziś wiemy, że kolejne nasadzenia z pewnością będą wykonywane w gminach: Mikołajki Pomorskie, Ryjewo, Gardeja, Sztum natomiast z kilkoma innymi zarządami dróg prowadzone są uzgodnienia.

Spotkanie zakończyło się dyskusją, którą zdominował temat występowania pachnicy dębowej w drzewach przydrożnych oraz wynikających z tego powodu ograniczeń. Szczególnie aktywnie w dyskusji na ten temat zabierali głos przedstawiciele zarządów dróg wojewódzkich, będących w trakcie modernizacji swoich dróg. W toku dyskusji zauważono brak rozwiązań na potrzeby ochrony pachnicy w sytuacjach awaryjnych jak np. powalenie drzew z pachnicą przez wiatr: kto odpowiada wówczas za gatunki chronione? jak reagować w takich przypadkach? co i w jakim zakresie można zrobić z pachnicą dębową? Postanowiono, że wszystkie pytania i wątpliwości uczestników zostaną przesłane do Stowarzyszenia Eko-Inicjatywa i na ich podstawie zredagowane zostanie pismo do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Dyskusja na zakończenie spotkania


Na uwagę zasługuje deklaracja ścisłej współpracy uczestników w konstruktywnym rozwiązywaniu kwestii spornych między ochroną pachnicy dębowej a potrzebą modernizacji dróg, co daje nadzieje na skuteczną ochronę tego gatunku.