Posadziliśmy 3000 drzew - czas na podsumowanie Drukuj

Tej wiosny posadziliśmy już 3000 drzew z 30 000 planowanych w ramach ogólnopolskiego programu sadzenia i ochrony drzew przydrożnych 'Drogi dla Natury'. Nie osiągnęlibyśmy tego bez pomocy naszych partnerów oraz współpracy zarządców dróg i przedstawicieli samorządów lokalnych.

Pierwsze 500 drzew zostało posadzonych przy drogach publicznych Małopolski. Zawdzięczamy to Fundacji Aeris Futuro, naszemu partnerowi z Krakowa, którą wspierały Zarząd Dróg Powiatowych w Wieliczce oraz Gmina Siepraw. 
Za kolejne sadzenia, tym razem na Pomorzu, odpowiada Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa, które we współpracy z urzędami gmin Ryjewo, Mikołajki Pomorskie i Lichnowy posadziło 1000 sadzonek. Następne drzewa stanęły w Dolinie Baryczy, gdzie nasza Fundacja EkoRozwoju, w partnerstwie z Zarządem Dróg Powiatowych w Trzebnicy, Gminą i Starostwem Milicz, posadziła na wybranych odcinkach dróg (m.in. Radziądz-Ruda Żmigrodzka oraz Piotrkosice-Baranowice) kolejne 750 lip, dębów, wierzb i czereśni.

Sadzenie drzew przy drodze Radziądz-Ruda Żmigrodzka (Dolina Baryczy)

Również Fundacja Ekologiczna Zielona Akcja, nasz partner z Dolnego Śląska, w porozumieniu z lokalnymi władzami i zarządem dróg, posadziła następne 750 drzew, m.in. w Powiecie Wołowskim, Głogowskim i Lubińskim. Co więcej, otrzymała od firmy szkółkarskiej Alnus dodatkowe 1000 sadzonek dębów, buków i brzóz, z których większość została posadzona na terenie Prochowic, Doliny Odry i Legnickiego Pola, przy pomocy Lokalnej Grupy Działania 'Kraina Łęgów Odrzańskich', która rozpropagowała w regionie informacje o dostępnych sadzonkach.

Miejscowość Brzezie - droga powiatowa 2008K i 110 posadzonych przy niej drzew (Małopolska)

Wspomniane 3000 drzew to jedynie początek. Jeszcze jesienią bieżącego roku kolejne 7500 drzew upiększy polskie drogi, zaś w ramach całego programu 'Drogi dla Natury' będzie ich aż 30 000. Naszym sukcesem nie jest jednak wyłącznie liczba posadzonych drzew, ale również, a może przede wszystkim, zainicjowanie nowatorskiego podejścia do sadzenia i ochrony drzew przydrożnych, zakładającego współpracę miłośników drzew, samorządów lokalnych i zarządców dróg. Dzięki temu nasze drogi pozostaną piękne i bezpieczne, spełniając przy tym swoje podstawowe funkcje krajobrazowe, przyrodnicze i kulturowe.