"Jak chronić aleje w Polsce?" - podsumowanie ogólnopolskiej konferencji |
![]() |
Przez dwa ostatnie stulecia posadzono przy drogach wiele drzew, które rosły przez kilkadziesiąt, a nieraz kilkaset lat. Ostatnio duża ich część została wycięta, najczęściej w związku z modernizacją dróg. Masowa wycinka drzew przydrożnych wywoływała protesty miłośników przyrody, krajobrazu oraz historyków, a często także lokalnych mieszkańców. Od 2007 roku Fundacja EkoRozwoju podejmuje działania na rzecz odwrócenia tego niekorzystnego trendu – z 55 zarządcami dróg i trzema organizacjami pozarządowymi posadziła 30 000 drzew wzdłuż dróg różnych kategorii, a wiele starych drzew uchroniono przed pochopną wycinką. Dowodzi to tego, że przy polskich drogach jest miejsce dla drzew, a wycinać należy tylko wtedy, gdy jest to wystarczająco uzasadnione. Podsumowaniem dotychczasowych działań była ogólnopolska konferencja „Jak chronić aleje w Polsce?”, która odbyła się 23 maja br. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. W konferencji uczestniczyło ponad 110 osób reprezentujących różne środowiska - obecni byli m.in. przedstawiciele zarządów dróg różnych szczebli, samorządowcy, urzędnicy z Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska, architekci krajobrazu, przyrodnicy, arboryści, pszczelarze. Na sali zgromadzili się zarówno przedstawiciele instytucji, które wnioskują o wycinkę drzew, jak i osoby, które nie moga pogodzić się z tym, że drzewa tak często są wycinane.
Konferencję otworzył dr inż. Piotr Tyszko-Chmielowiec, wiceprezes Fundacji EkoRozwoju, pomysłodawca i lider ogólnopolskiego programu „Drogi dla Natury”. Przedstawił on założenia oraz partnerów programu „Drogi dla Natury”.
O znaczeniu alej opowiedział dr hab. Jacek Borowski, prof. SGGW. Przedstawił krótko historię alej, które już w starożytności dawały cień uczniom Platona i Arystotelesa. Przez wieki wiele aktów prawnych nakazywało obsadzenie dróg drzewami i zabraniało niszczenia zieleni. Opowiedział także o różnych funkcjach alej. Wkomponowane w pejzaż aleje są ozdobą krajobrazu. Pełnią też ważne funkcje przyrodnicze – są korytarzami ekologicznymi dla wielu gatunków, w tym m.in. chronionej prawem pachnicy dębowej, nietoperzy oraz wielu gatunków ptaków. Przydrożne drzewa dają także wiele korzyści dla człowieka. Wśród nich należy zwłaszcza wymienić takie jak: obniżanie temperatury, stymulowanie opadów czy oczyszczanie powietrza.
Druga część konferencji należała do realizatorów ogólnopolskiego programu „Drogi dla Natury”. Tuż po przerwie dr inż. Piotr Tyszko-Chmielowiec opowiedział o najważniejszych zadaniach zrealizowanych przez ostatnie 3 lata w ramach programu ochrony alej. Były to przede wszystkim nasadzenia przydrożnych drzew we współpracy z zarządami dróg w trzech regionach Polski. Partnerska współpraca z zarządami dróg na rzecz zachowania i odtwarzania przydrożnych drzew jest największym sukcesem dotychczasowych działań. Przedstawiciele organizacji partnerskich przedstawili również zrealizowane przez siebie nasadzenia. Na końcu głos zabrała Anna Szmigiel-Franz z Fundacji EkoRozwoju, która w oparciu o doświadczenia realizacji programu Drogi dla Natury próbowała obalać mity na temat przydrożnych alej. W trakcie realizacji projektu okazało się bowiem, że wielu ludzi boi się drzew, a strach ten wynika bardzo często z braku wiedzy na temat tego, jak funkcjonują drzewa. Strach ten prowadzi często do drastycznych wycinek lub nieodwracalnego okaleczania drzew. Tu pojawia się pytanie – co zostawimy następnym pokoleniom? Czy nasze dzieci i wnuki będą mogły oglądać piękne, dojrzałe, rozłożyste drzewa? Jeśli chcemy by tak było, musimy wziąć sprawy w swoje ręce – wziąć drzewa w obronę. Jednak samotna obrona alej nie jest wystarczająco skuteczna. Fundacja EkoRozwoju wraz z organizacjami partnerskimi zawiązuje lokalne, trójsektorowe partnerstwa na rzecz alej. Chce przekonywać, że powszechna zgoda na to, że aleje są ważne, jest możliwa. Jest także podstawa do skutecznej ochrony alej. Konferencja otworzyła kolejny etap programu Drogi dla Natury, który skupiać się będzie na tworzeniu gminnych programów zadrzewieniowych oraz szkoleniu urzędników decydujących o losie przydrożnych drzew. Program obejmuje także szereg działań medialnych – najważniejszych z nich jest konkurs fotograficzny „Najpiękniejsza Aleja”. Pierwsza edycja konkursu właśnie została ogłoszona, kolejne będą ogłaszane w kolejnych latach. Bardzo nas cieszy tak wielkie zainteresowanie konferencją - mamy nadzieję, że przełoży sie ono na działania na rzecz alej. Zachęcamy do podejmowania takich działań - zarówno sadzenia drzew jak i obrony starych drzew przed niepotrzebna wycinką. Pamiętajmy przy tym, że los przydrożnych drzew rozstrzyga się w urzędzie gminy - nie przykuwajmy się do drzew: rozmawiajmy, edukujmy i wyjaśniajmy. Mamy nadzieję, że książka "Aleje - skarbnice przyrody", która trafiła w ręce uczestników konferencji stanie się praktycznym narzędziem działań na rzecz przydrożnych drzew. Zainteresowanych otrzymaniem publikacji prosimy o kontakt: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Organizator Partnerzy Patronat honorowy
Patron
Patroni medialni
|