Drogi dla Natury na koferencji Zielone priorytety polskiej prezydencji w praktyce Drukuj

 

Na trzydniową konferencję "Zielone priorytety polskiej prezydencji w praktyce" do Ojcowa przyjechali goście z Małopolski oraz z innych rejonów Polski. Ojców leży w gminie Skała z którą Fundacja Aeris Futuro posadziła kilkaset drzew przydrożnych w ramach programu Drogi dla Natury. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele organizacji pozarządowych, administracji samorządowej oraz przyrodnicy. Dyskusje toczyły sie wokół przyszłości Polski w kontekście ochrony bioróżnorodności oraz zrównoważonego rozwoju. Pierwszy dzień: Program "Drogi dla Natury" jako przykład ochrony bioróżnorodności w UE skupiał się wokół programu Drogi dla Natury.

Spotkanie rozpoczęli Joanna Janek-Hytroś, przedstawiciel organizatora oraz Rudolf Suchanek - dyrektor Ojcowskiego Parku Narodowego, w siedzibie którego odbywała się konferencja. Gości przywitała także Joanna Mieszkowicz, prezes Fundacji Aeris Futuro, która przedstawiła także najważniejsze środowiskowe priorytety polskiej prezydencji.

Rudolf Suchanek, Dyrektor Ojcowskiego Parku Narodowego wita uczestników konferencji

Następnie głos zabrał dr Piotr Tyszko-Chmielowiec z Fundacji EkoRozwoju, który przedstawił główne założenia programu Drogi dla Natury, opowiedział o najważniejszych sukcesach projektu oraz o planach na przyszłość. Od stycznia 2012 r. ruszają działania edukacyjne skierowane do gmin - o szczegółach będziemy informować już wkrótce.

Piotr Tyszko-Chmielowiec przedstawia założenia oraz najważniejsze sukcesy programu Drogi dla Natury

Tomasz Klejdysz przedstawił prezentację na temat pachnicy dębowej. Tomasz Klejdysz jest jednym z inwentaryzatorów, którzy badają siedliska pachnicy dębowej w ramach programu Drogi dla Natury. Więcej o pachnicy dębowej można przeczytać tu.

Tomasz Klejdysz opowiada o pachnicy dębowej oraz o inwentaryzacji jej stanowisk, realizowanej w ramach programu Drogi dla Natury

Pan Michał Cebula przedstawił bardzo interesującą prezentację na temat aspektów prawnych ochrony flory i fauny. Jego wystąpienie wywołało duże zainteresowanie oraz wiele pytań ze strony publiczności, na które Pan Michał Cebula chętnie odpowiadał. Okazało się, że nasze prawo w zakresie ochrony przyrody wciąż jeszcze jest na tyle zawiłe i nieprecyzyjne, że nasuwa wątpliwości nawet tym, którzy na co dzień je stosują.

Pani Kinga Rzymek z Urzędu Miasta i Gminy Niepołomice opowiedziała o tym, w jaki sposób gmina może dbać o zadrzewienia na swoim terenie. Opowiedziała o najważniejszych problemach, z jakimi spotyka się urzędnik wydający decyzję w sprawie wycinki drzew. Zauważyła także, że ochrona przyrody stanowi jeden z elementów polityki samorządu.

Kinga Rzymek z Urzędu Miasta i Gminy Niepołomice opowiadała o tym, w jaki sposób gmina może wpływać na stan i los drzew

W godzinach popołudniowych odbyła się część warsztatowa, podczas której uczestnicy zastanawiali się, jak Polacy widzą organizacje pozarządowe i jak można zmieniać negatywne stereotypy w tym zakresie. Kolejne dni poświęcone były zagadnieniom związanym z efektywnym wykorzystaniem zasobów oraz ochroną klimatu. Odbyła się także debata poświęcona priorytetom polskiej prezydencji. Relacja z całej konferencji dostępna jest tu.

Uczestnicy konferencji w Ojcowie

 

Wszystkie prezentacje przedstawione przez prelegentów dostępne są na stronie Fundacji Aeris Futuro.

Fot. Jakub Józefczuk